Ana içeriğe atla

Sakarya Üniversitesi’nden bölünerek kurulan şehrin ikinci devlet üniversitesi Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nde eğitim ve kalite süreçlerine yönelik çalışmaları genişletmek amacıyla Amerika’dan gelen akademisyenlerle süreç analizi gerçekleştirdi. Programa ilişkin değerlendirmelerde bulunan Rektör SARIBIYIK, hedeflerinin her alanda mükemmeli yakalamak olduğunu belirtti.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nde kalite sistemleri, eğitim modelleme ve akreditasyon sürecine yönelik yapılan çalışmalar masaya yatırıldı. Dünya genelinde birçok kuruma danışmanlık hizmeti sunan ve Türkiye’de Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) çalışmalarında da bulunan Prof. Dr. Douglas FRANKLIN ve Prof. Dr. Teresa FRANKLIN, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet SARIBIYIK’ın da bulunduğu üniversitenin eğitim, kalite ve stratejik plan komisyonlarından oluşan akademisyenlerle 2 günlük bir eğitim gerçekleştirdi.

Stratejiler ve Kalite Ele Alındı
Rektörlük Konferans Salonu ve Senato Toplantı Salonu’nda 4 oturumda gerçekleştirilen programın ilk oturumda Prof. Dr. Douglas FRANKLIN, Kurumsal Akreditasyon başlığıyla organizasyonel etkinlik ve kaliteye yönelik kurumsal ilerlemeyi değerlendirme stratejilerinden bahsetti. İkinci oturumda yönetimde yer almayan akademisyenlerin yönetici konumundaki liderlere etkisi ele alınırken ikinci gün ise Prof. Dr. Teresa FRANKLIN program kalitesini arttırmak için sürekli geliştirme, kanıta dayalı önlemler ve teknoloji kullanımı konusunda bilgiler verdi. Son oturumda ise program ve öğrenim çıktıları yazımının detayları ve bu konuda dikkat edilmesi gereken hususlarda uygulamalı çalıştay gerçekleştirildi.

Vizyon Sahibi Üniversite
Eğitime ilişkin değerlendirmelerde bulunan Rektör Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, “Üniversitemizde kalite süreçlerine büyük önem veriyoruz. Uyguladığımız eğitim modelleriyle, araştırma ve geliştirme faaliyetleriyle, topluma yönelik hizmetlerimizle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Hedefimiz her alanda mükemmeli yakalamak. Bu süreçte iç ve dış paydaşlarımızla sağladığımız etkileşimi daha da arttırarak ülkemizin vizyonuna uygun çalışmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda hem süreç analizi yapmak hem de değerli misafir hocalarımızın tavsiyelerini almak amacıyla bu programı düzenledik. Kendilerine gösterdikleri ilgiden ve katkıdan dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

Sisteme Katkı Sağlayacak
Üniversite’nin araştırma, geliştirme ve proje alanlarıyla ilgili çalışmalardan sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Fuat BOZ'da Amerika Birleşik Devletleri’nde Ohio Üniversitesi’nde görev yapmış hocaların hem yönetim hem de eğitim alanında son derece tecrübeli isimler olduğuna vurgu yaptığı konuşmasında, kalite sistemleri, eğitim modelleme, ölçme değerlendirme ve akreditasyon konularında önemli değerlendirmeler gerçekleştirdiklerini kaydetti. Boz “ Yeni kurulan bir üniversiteyiz ve bir takım süreçleri yeniden planlıyor, programlarımızı geliştiriyoruz. Bu eğitim, dünyadaki yeni trendler hakkında fikir sahibi olmak ve oluşturacağımız sistemde bunlardan yararlanmak bakımından önem taşıyor” diye konuştu.